Plávanie pre bábätká v Zlatých Moravciach: Cesta k zdravému vývinu a radosti z vody

Plávanie pre bábätká predstavuje nielen zábavnú aktivitu, ale aj dôležitý krok v podpore psychomotorického vývinu dieťaťa. V Zlatých Moravciach a okolí existujú možnosti, ako deťom od útleho veku sprostredkovať pozitívny vzťah k vode a podporiť ich celkový rozvoj. Tento článok sa zameriava na kurzy plávania pre bábätká dostupné v Zlatých Moravciach a ich prínos pre deti a rodičov.

Dôležitosť plávania pre bábätká

Plávanie je pre bábätká prirodzená aktivita, keďže v prenatálnom období boli obklopené plodovou vodou. Pobyt vo vode a pohyb v nej prináša pre najmenších množstvo benefitov:

  • Psychomotorický vývin: Detské kurzy plávania pomáhajú v psychomotorickom vývoji, rozvíjajú rovnováhu a orientačné schopnosti nad i pod vodnou hladinou.
  • Otužovanie a imunita: Otužovanie v bazéne pôsobí preventívne proti chorobám. Prieskumy ukázali, že plávajúce deti sú podstatne menej choré ako neplávajúce.
  • Posilnenie svalstva: Primeranou námahou dochádza k zosilneniu srdcového svalu, plávanie zaisťuje dostatočnú výmenu kyslíka aj v okrajových častiach pľúc. Pohyb vo vode nepriamo napomáha k odstráneniu rôznych nedostatkov pri držaní tela. Posilňujú sa chrbtové svaly, ktoré udržujú správne zakrivenie chrbtice.
  • Socializácia: Deti si zvykajú na kolektív detí v rovnakom veku, sú pohybovo zdatnejšie a otužilejšie. Uľahčuje deťom adaptáciu v novom sociálnom prostredí.
  • Budovanie vzťahu: Plávanie je skvelá príležitosť pre rodičov, ako tráviť kvalitný čas so svojím dieťaťom a budovať vzájomnú dôveru. Zistíte, ako sa o bábätko starať a manipulovať s ním tak, aby ste sa všetci cítili príjemne a bezpečne.

Kurzy plávania pre bábätká v Zlatých Moravciach a okolí

V Zlatých Moravciach a blízkom okolí existuje niekoľko možností pre rodičov, ktorí chcú so svojimi bábätkami navštevovať kurzy plávania.

Relax baby plus (Chyzerovce)

Manželia Kristína a František Pavloví z Chyzeroviec (časť Zlatých Moraviec) si vo vlastnom rodinnom dome spravili bazén, v ktorom už štvrtý rok učia plávať kojencov. Založili si relaxačné centrum. a s dieťaťom plávať pravidelne. V dome okrem bazénu zriadili infrasaunu. „Každý nás odhováral, tvrdili nám, že v takomto „zapadákove“ to nemôže fungovať, napriek tomu máme záujemcov dosť,“ hovorí Kristína Pavlová. Bazén s rozmermi 3x5 metra, hĺbkou vody 1,2 metra a teplotou vody 32-33°C je určený už pre deti od troch mesiacov. V tejto etape života je kojenec veľmi vnímavý - vytvára si dobrý vzťah k vode, ktorý sa dá využiť pri výučbe klasického plávania. Aby mohla podobné kurzy viesť, musela si spraviť špeciálny kurz. Do bazénu chodia deti spolu so svojimi rodičmi. Mamička drží dieťa na rukách, plávaniu sa učí postupne. Kým sa dieťa naučí ponoriť, malo by prísť do bazénu asi deväťkrát. Ideálne je dohodnúť si plávanie aspoň raz do týždňa, inak výučba nemá zmysel. Paradoxné je, že len minimum rodičov s malými deťmi dochádza priamo zo Zlatých Moraviec. Odhadujú ich na necelých desať percent. Nachádzajú sa v tichej a odľahlej štvrti Zlatých Moraviec časť Chyzerovce. Disponujú bazénom s dĺžkou 5m, šírkou 3m a hĺbkou 1,3m. Teplota vody je 31-32°C. Filtrácia bazénovej vody je pomocou salinátora, to znamená, že dezinfekcia a čistenie bazénovej vody nie je na základe pridávania chlóru, ale salinátor na základe morskej soli a elektrolýzy čistí a dezinfikuje. Tento spôsob je nielen komfortný, ale aj podstatne zdravší a šetrnejší k ľudskému organizmu. Hodinu vedú nenásilnou hravou formou, kde trénujú jemnú motoriku, farby, stabilitu, orientáciu pod ale aj nad vodou… Ich cieľom nie je silové potápanie, ale plavecká gramotnosť dieťaťa a radosť z vody.

V tíme inštruktoriek nájdete:

Prečítajte si tiež: Recenzie a informácie o plávaní pre bábätká

  • Diana Plešková: K plávaniu detičiek sa dostala cez svoju dcéru, s ktorou pravidelne chodila plávať od jej 8 mesiacov. Vodu miluje od detstva a keď sa dozvedela, že do RBP hľadajú inštruktorku hneď zareagovala a myslí, že urobila dobre. Táto práca je pre ňu skôr oddych, relax a myslí, že sa v tom našla. Tá radosť detí a rodičov keď vidia, že dieťa napreduje a má radosť z vody je pre ňu najväčším zadosťučinením.
  • Ivana Dávidová: K baby plávaniu sa dostala len nedávno. Vždy chcela pracovať s deťmi, pretože vedia dať toľko lásky a energie ako nikto iný. Svoje túžby začala plniť už na strednej škole pedagogickej, v práci s deťmi pokračovala ako animátorka pre cestovnú kanceláriu a nakoniec sa rozhodla pokračovať v študovaní učiteľstva hudby a angličtiny. Mimo toho je tiež aj vášnivou folkloristkou.
  • Karolína Zuzulová: K baby plávaniu sa dostala veľmi nečakane. Keďže má dve detičky, ktoré vodu zbožňujú, tak veľmi veľa času trávili na plavárňach a kúpaliskách. Vodu zbožňuje aj ona, keď videla, že hľadajú inštruktorku do Relax baby plus tak ani chvíľku neváhala a hneď zareagovala. Myslí, že spravila najlepšie ako mohla je to úžasná práca, vidieť radosť detičiek a radosť rodičov je niečo krásne.

Malý plavec

Prémiové novootvorené rodinné centrum Malý plavec sa nachádza v priestoroch Carbon arény a je určené nielen pre bábätká ale aj pre deti a rodiny s deťmi , ktorí si chcú užiť bazén a vodné aktivity. V priestoroch sa nachádza bazén, telocvičňa a aj fínska sauna. Zakladateľkou klubu Malý Plavec je Katarína Gráčiková. Inštruktorkou plávania detí a dospelých je Martina Kuníková a inštruktorkou plávania detí je Katarína Brňová. Asistentkou plávania je Laura Brňová.

Ďalšie možnosti v okolí

  • BABY CLUB Uherské Hradiště: Ponúka plávanie kojencov a batolat.
  • Rekreačné zariadenie MARGITA - ILONA: Rekreačné zariadenie pri termálnom kúpalisku s ponukou pre školské výlety, plavecké kurzy a školy v prírode. Ubytovanie v apartmánoch, bungalovoch alebo chatkách.
  • Plavecká škola Rak: Plavecká škola - plávanie pre deti od 5 do 10 rokov, pre mládež od 10 do 18 rokov a pre dospelých nad 18 rokov.
  • Plávanie pre deti (Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Partizánske): Kurzy vedené hravo a odborne, určené pre všetky deti s cieľom zvyknúť si na pravidelný pohyb. Naučiť sa správnym plaveckým návykom a štýlom s možnosťou pokračovať v športovom plaveckom kurze.

Ako prebieha kurz plávania pre bábätká?

Kurzy plávania pre bábätká sú zvyčajne vedené formou hry a zábavy. Inštruktori sa zameriavajú na to, aby sa deti vo vode cítili bezpečne a príjemne. Mamička drží dieťa na rukách, plávaniu sa učí postupne. Kým sa dieťa naučí ponoriť, malo by prísť do bazénu asi deväťkrát. Ideálne je dohodnúť si plávanie aspoň raz do týždňa, inak výučba nemá zmysel.

Na hodinách sa precvičuje:

  • Adaptácia na vodu: Deti sa zoznamujú s vodou, učia sa splývať a cítiť sa vo vode uvoľnene.
  • Ponáranie: Deti sa učia ponárať tvár do vody a zadržiavať dych.
  • Pohyb vo vode: Deti sa učia pohybovať vo vode pomocou rôznych cvikov a hier.
  • Jemná motorika: Trénuje sa jemná motorika, farby, stabilita, orientácia pod ale aj nad vodou.
  • Hrubá motorika: Nevenujú sa iba hrubej a jemnej motorike, ale aj prevencii v oblasti učenia, pamäte, pozornosti, reči, adaptability či socializácie.

Lektorky a poradkyne psychomotorického vývinu sú odborníčky na zdravý vývin a vhodnú starostlivosť o deti v ranom detstve. Na svojich hodinách odovzdávajú rodičom kopu praktických tipov na starostlivosť, na to, ako si nastaviť harmonogram dňa, ako tráviť s drobcom čas a hrať sa s ním.

Pre koho sú kurzy plávania určené?

Kurzy plávania pre bábätká sú určené pre deti od útleho veku, zvyčajne od 3 mesiacov. Dôležité je, aby dieťa bolo zdravé a nemalo žiadne kontraindikácie. Pred prihlásením na kurz je vhodné poradiť sa s pediatrom. Plávanie je vhodné aj pre dospelých, ktorí sa chcú naučiť plávať alebo zlepšiť svoje plavecké schopnosti.

Prečítajte si tiež: Tipy pre pokojné bábätko

Prečo si vybrať kurzy plávania v Zlatých Moravciach?

  • Odborný prístup: Kurzy vedú skúsení inštruktori s odborným vzdelaním a praxou.
  • Individuálny prístup: Inštruktori sa snažia prispôsobiť individuálnym potrebám a možnostiam každého dieťaťa.
  • Príjemné prostredie: Bazény sú čisté, udržiavané a s príjemnou teplotou vody.
  • Komplexná starostlivosť: Okrem plávania sa kurzy zameriavajú aj na psychomotorický vývin a socializáciu dieťaťa.
  • Prevencia je základ: Skupinové stretnutia Baby Balance sú hravým poradenstvom psychomotorického vývinu.

Prečítajte si tiež: Ideálne šaty pre dievčatko

tags: #plávanie #pre #bábätká #Zlaté #Moravce #kurzy