Dobové fotografie detí a stravovanie: Pohľad do minulosti

Fotograf Ken Heyman strávil desaťročia za objektívom fotoaparátu, zachytávajúc krásne okamihy života. Jeho práca bola publikovaná v mnohých časopisoch a vystavovaná v galériách po celom svete a vydal aj niekoľko kníh. Nedávno 83-ročný fotograf znovu objavil krabicu so starými fotografiami, ktoré boli celé desaťročia zabudnuté. Tento poklad obsahoval fotografie matiek a ich detí. Aj keď sú tieto fotografie staré, môžete na nich vidieť, že na poslanie matky čas nemá dopad. Sú to úplne rovnaké matky ako dnes - milujúce, láskavé, usmievavé i tvrdo pracujúce a zaneprázdnené výchovou svojich pokladov.

Tento článok sa zameriava na dobové fotografie detí, najmä v kontexte stravovania a života v minulosti. Ponúka pohľad na to, ako vyzeralo detstvo v rôznych obdobiach, aké boli podmienky pre život a stravovanie detí a aké výzvy museli deti a ich rodiny prekonávať. Článok využíva archívne fotografie a dobové záznamy, aby priblížil realitu života detí v minulosti.

Detská radosť a budovanie budúcnosti v Česko-Slovensku

Za minulého režimu boli veľké plány - päťročnice, ktoré bolo treba splniť. V rámci nich v mnohých mestách po celom Česko-Slovensku vyrástli nové sídliská pripomínajúce betónovú džungľu. Objavili sa v nich však aj malé oázy pokoja ako parky, kúpaliská, kultúrne budovy či športoviská. Budovatelia však nezabúdali ani na tých najmenších, pretože bolo nevyhnutné dbať aj na ich zdravie a dobrú fyzickú kondíciu. Deti lákali na čerstvý vzduch pestrofarebné ihriská, kde šantili na preliezkach rôznych tvarov a hrali sa spolu hry. Tie väčšie samy a tie menšie pod dozorom rodičov či školských dozorkýň.

Rok 1948: Týždeň detskej radosti v Bratislave

Na snímke z 8. mája 1948 vidno záber, ktorý vznikol počas Týždňa detskej radosti v Bratislave. Cieľom bolo priniesť deťom radosť a zábavu v povojnovom období.

Rok 1953: Detské jasle a ihriská v Bratislave

Detské ihrisko slúži aj tým najmenším, deťom z detských jasiel, ktoré sa tu za dozoru školených dozorkýň veľmi dobre zabávajú. Archívna snímka vznikla v Bratislave, 29. mája 1953.

Prečítajte si tiež: Fotografie Kate Middleton

Rok 1959: Park slobody v Chocholnej a Velčiciach

Deti a mládež družstevných obcí Chocholná a Velčice v Trenčianskom okrese dostali od miestnych národných výborov a jednotných roľníckych družstiev k Medzinárodnému dňu detí pekný dar - Park slobody. Obyvatelia oboch obcí ho vybudovali v brigádnických smenách na voľnom, dosiaľ nevyužitom priestranstve, ktoré rozdeľuje obce. V Parku slobody je detské ihrisko, pre starších volejbalové ihrisko a tanečný parket. V tôni košatých stromov sú lavičky. Takmer po celý deň sa hemžia dietky v novovybudovanom Parku slobody, ktorý vybudovali spoločne občania Chocholnej a Velčíc v Trenčianskom okrese.

Rok 1976: Stará Ľubovňa - rozvoj a výstavba pre deti

Obyvatelia najmladšieho okresného mesta v ČSSR Starej Ľubovne vytvorili v akcii Z dielo v hodnote vyše 6 miliónov korún. Vybudovali futbalový štadión a detské dopravné ihrisko, dve autobusové čakárne, halu technických služieb, upravili parky a zeleň.

Rok 1978: Vranov nad Topľou - investície do budúcnosti

Občania Vranova v rámci volebného programu NF za dva a pol roka šiestej päťročnice vytvorili dielo v hodnote takmer 40 miliónov korún. V investičnej výstavbe doteraz odovzdali do používania 465 bytov, detské dopravné ihrisko, malú ľadovú plochu, jasle, materskú školu a štyri objekty pre obchod a služby, atď.

Rok 1981: Petržalka - nové byty a ihriská pre deti

V rokoch 6. päťročnice sa v Bratislave do nových bytov nasťahovalo takmer 80.000 občanov. Každý piaty občan hlavného mesta SSR býva v byte postavenom v tomto období. V rokoch 1976 - 80 sa stala jednou z ťažiskových lokalít výstavby Bratislavy Petržalka. Tu sa postavila prevažná časť - 16.247 bytov. Na archívnej snímke z 31. mája 1981 detské ihrisko na Ulbrichtovej ulici.

Rok 1984: Senica - premena agrárneho mestečka na moderné centrum

Senica bola v roku 1945 malé agrárne mestečko s tritisíc obyvateľmi. Od februára 1948 zmenila Senica od základov svoju tvár. Z malého agrárneho mestečka vyrástlo do veľkosti i krásy moderné priemyselnopoľnohospodárske centrum Záhoria s vyše 17-tisíc obyvateľmi. Za roky od oslobodenia sa v meste postavilo vyše päťtisíc štátnych, družstevných, podnikovodružstevných bytov, ako i individuálnych rodinných domov. V rámci akcie Z v meste vybudovali futbalový štadión, kúpalisko, letisko Zväzarmu, amfiteáter, športové areály miestnych škôl, dom smútku, detské dopravné ihrisko, gymnázium, umelú ľadovú plochu, administratívnu budovu zložiek NF a pod.

Prečítajte si tiež: Motorický vývoj v 10. mesiaci

Rok 1984: Trenčín - investície do bývania a zariadení pre deti

V rámci komplexnej bytovej výstavby dokončia v roku 1984 v Trenčíne výstavbu 544 bytových jednotiek. Súčasne sa začne stavať ďalších 468 bytov. Do užívania odovzdali detské ihrisko na Považskej ulici, pred končením sú detské jasle a materská škola v Kubrej. Na archívnej snímke z 16. júla 1984 nádvorie závodných detských jasiel a materskej školy pre 155 detí združených podnikov Slovakotexu v Trenčíne.

Rok 1993: Trenčín - moderné detské ihrisko švédskeho typu

Viacúčelové detské ihrisko švédskeho typu v hodnote 400.000 Sk odovzdali trenčianskym deťom zástupcovia mestského úradu a slovensko-švédskej a.s. Q-EX Trading. Rôzne preliezačky, hojdačky, na ktorých sa môžu zahrať a zašportovať aj zdravotne oslabené deti.

Ťažké osudy detí v historických zlomoch

Nie všetky deti mali šťastie vyrastať v pokojných časoch. Mnohé z nich zažili strasti a utrpenie počas vojnových konfliktov, politických nepokojov a sociálnych kríz. Historické fotografie zachytávajú aj tieto ťažké osudy detí, ktoré sú svedectvom o tragických udalostiach minulosti.

  • Obyvatelia Západného Berlína ukazujú deti ich starým rodičom, ktorí ostali na východnej strane (1969): Rozdelenie rodín bolo bolestnou realitou počas studenej vojny.
  • Matka zahanbene schováva svoju tvár po tom, čo ponúkla svoje deti na predaj (1948): Zúfalstvo a chudoba donútili matku k tomuto zúfalému činu.
  • Skupina detí v maskách Adolfa Hitlera, Mussoliniho, Grety Garbo a Anny May Wong pózujú na fotke v Londýne (1938): Odraz politickej atmosféry v detskom svete.
  • Francúzske deti sa hrajú s hračkárskou gilotínou (1959): Kontroverzná hračka, ktorá pripomína temné obdobie francúzskej histórie.
  • Dve autistické deti v azylovom dome v Španielsku, priviazané o radiátor (1982): Alarmujúce podmienky v zdravotníckych zariadeniach.
  • Deti v bunkri pozorujú letecký súboj (1940): Strach a neistota počas vojnových náletov.
  • Vietnamská žena nesie deti aj majetok na bambusovej tyči a uteká do bezpečia (1968): Utečenecká kríza počas vojny vo Vietname.
  • „Kefa na krk“, ktorá slúžila na to, aby čistila detský krk, kým sa dieťa hrá (1950): Zaujímavý vynález, ktorý mal uľahčiť starostlivosť o deti.
  • Deti pokojne jedia zmrzlinu, kým vojaci strážia ulice Londonderry (1979): Kontrast bežného života a ozbrojeného konfliktu.
  • Liečba detskej obrny pred vynájdením vakcíny. Niektoré deti strávili v prístrojoch celé mesiace, nie všetky však prežili. (1937): Boj s detskou obrnou a nádej v medicínsky pokrok.
  • Dve školáčky so zbraňami strážia sochu Georgiho Dimitrova, prvého bulharského komunistického lídra (1960): Politická indoktrinácia detí v komunistických režimoch.
  • Dieťa v „detskej klietke“, ktorá zaručila, že sa mu dostalo dostatok čerstvého vzduchu a slnka, aj keď žilo v paneláku (1937): Snaha o zdravý životný štýl v mestskom prostredí.
  • Smutné dievčatko je jedno z 669 československých židovských detí, ktoré dostali povolenie opustiť krajinu (bez svojich rodín) počas Kindertransportu: Tragédia holokaustu a záchrana detských životov.
  • Počas cesty do školy museli talianske deti zdolať rieku (1959): Prekážky a výzvy na ceste za vzdelaním.
  • Deti si prezerajú svoje menovky, kým čakajú na evakuáciu počas Bitky o Britániu (1940): Strach a neistota počas evakuácie.
  • Nemecké deti sa hrajú s kopou bezcenných peňazí (1923): Dôsledky hyperinflácie v Nemecku.
  • Deti, ktoré boli zranené počas prvej svetovej vojny, sa liečia v nemocnici (1915): Utrpenie detí počas vojnových konfliktov.
  • Deti sedia v polozrúcanej škole v Stalingrade, pár mesiacov po skončení bojov (1943): Dôsledky vojny na vzdelávanie a život detí.
  • Švédsko počas druhej svetovej vojny prichýlilo tisícky fínskych detí. Niektoré museli zdieľať postele, lebo v detských domovoch nebolo dosť miesta: Solidarita a pomoc počas vojny.

Spomienky zachytené v čase

Staré fotografie majú nezameniteľné čaro. Zachytávajú vtedajšiu realitu, ktorá je dnes pre nás už históriou. Aj ľudia, ktorí napríklad počas prírodnej katastrofy prišli o všetko, hovoria, že ich z materiálnych vecí najviac mrzela strata rodinných fotografií. Pretože fotka, to je spomienka, na ktorú môžeme aj zabudnúť, ale vďaka nej si na ňu opäť spomenieme. A potom sú tu dôležité historické fotografie, ktoré zachytávajú osobnosti alebo udalosti.

Prečítajte si tiež: Všetko o EBG Brezno

tags: #dobove #fotografie #dieta